Що таке обшук

Обшук — це слідча дія, яку проводить слідчий (прокурор) у межах досудового розслідування. При обшуку може бути присутнім прокурор, оперативні співробітники, силові спецпідрозділи, експерт, а також повинні бути поняті.

Завдання обшукуобстежити вказане в постанові суду приміщення (земельну ділянку, будинок, квартиру, автомобіль, гараж, офіс тощо), що перебуває у користуванні або власності обшукуваного, членів його сім’ї, організації, підприємства.

Мета обшуку — ¦виявлення, фіксація та вилучення знарядь кримінального правопорушення, зброї, предметів та цінностей, отриманих злочинним шляхом, документів та інших предметів, що мають значення для кримінального провадження, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб та їх затримання.

Підставою для проведення обшуку є рішення у формі ухвали суду, яке приймає слідчий суддя суду, у територіальності якого знаходиться орган досудового розслідування.

 

Замовити консультацію

 

Як поводити себе при обшуку

Перевірити ухвалу:

  • актуальність строку її дії (місяць з моменту ухвалення рішення судом);
  • повноваження працівників – у рішенні суду має бути зазначено посади осіб, які проводять обшук;
  • перевірити список (перелік) речей та предметів, які суд дозволив вилучити.

Якщо слідчий вилучає речі, серійний номер яких чітко не вказаний у переліку, наприклад – «моноблок Imac MGPD3xx/A, s/n C12M90AWE33FFF» — це вважається тимчасово вилученим майном, з необхідністю та обґрунтуванням якого Ви можете посперечатися в суді, під час розгляду клопотання слідчого про арешт тимчасово вилучених речей. Наприклад, він не Ваш, а чужий.

 Це клопотання слідчий зобов’язаний подати протягом 48 годин до суду. Інакше, за відсутності ухвали суду про арешт тимчасово вилучених речей, — слідчий зобов’язаний повернути їх власнику – негайно.

 

Користуватися конституційними правами громадянина

Стаття 59 Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

 Стаття 62. Особа вважається невинною у скоєнні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку та встановлено ​​обвинувальним вироком суду.

 Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинність у вчиненні злочину.

 Звинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви у доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

 Стаття 63. Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

 Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист.

 

Викликати адвоката, проводити відеофіксацію, документувати порушення.

  • Незалежно від стадії обшуку – слідчий (прокурор) зобов’язані допустити місце його проведення адвоката. До прибуття адвоката необхідно зберігати спокій, не піддаватися тиску, поводитися ввічливо та бути гранично уважним до дій слідчого та інших учасників процесуальної дії (зазвичай їх не менше 5 осіб).
  • Рекомендується зберігати мовчання до прибуття адвоката.
  • Стежити за пересуваннями, контролювати всі дії необхідно для того, щоб запобігти протиправним діям понятих та учасників обшуку.
  • Документувати процес обшуку самомтійно та своєю технікою, наприклад телефоном або камерою, необхідно для того, щоб зафіксувати докази порушень під час проведення обшуку. Такі докази відіграють ключову роль у процесі доведення можливих порушень слідчого з метою визнання його доказів недопустимими та надалі розбивання доказової бази у справі.
  • Право безперешкодного фіксування проведення обшуку за допомогою відеозапису надається стороні захисту кримінального процесуального законодавства.

 

Перевірити перелік вилучених предметів та речей

  • Порівняти їх із переліком речей, номери та індивідуальні ознаки яких зазначено у постанові суду. Часто правоохоронці виходять за межі дозволеного переліку та вилучають усе, що вважають за необхідне.
  • У разі вилучення речей, прямо не зазначених у постанові суду (серійні номери та індивідуальні ознаки), вважайте їх тимчасово вилученим майном та вкажіть про це у протоколі обшуку, зафіксуйте цей процес на відео та подайте клопотання слідчому про участь у суді під час розгляду клопотання про них арешт.
  • У такому випадку Ви матимете можливість та підстави для заперечення арешту та право на отримання їх назад.

 

Перевірити спосіб опечатування

Він повинен бути таким, який унеможливить доступ до вилученого предмета (предметів) без механічного пошкодження упаковки (номерний спецпакет, опечатувальна стрічка з підписами всіх учасників). Це необхідно для цілісності предмета та інформації, що зберігається на ньому.

 

Що буде з вилученими предметами та речами і коли їх повернуть

  • Вилучені речі та предмети можуть бути визнані речовими доказами та долучені до справи.
  • Також вони можуть бути надіслані експерту для проведення експертизи. Чітких термінів у такому процесі не існує і це може тривати майже весь термін досудового розслідування, наприклад, до 18 місяців.
  • Якщо ж слідчий вилучив речі, які не мають до особи чи обставин відносини, то необхідно доводити це в суді та вимагати повернення цих речей.

 

Рекомендації щодо безпеки

Як захистити себе від процесуальних порушень та неправомірних дій співробітників правоохоронних органів (слідчі відділи та управління, кіберполіція, прокуратура, СБУ, ГСУ НПУ тощо) при проведенні обшуку?

Для цього потрібно провести юридичний аудит, виявити фактори ризику та невідповідності вимогам законодавства та нормативних документів, привести у відповідність дані правові питання.

Такий самий підхід вимагає і система інформаційної та мережевої безпеки, яка забезпечить цілісність, доступність та конфіденційність інформації, а також захистить процеси її зберігання та передачі у різних формах, носіях та локаціях.

Рекомендується мати захисника (адвоката), який зможе компетентно допомогти у проведенні цієї слідчої дії, стежити за дотриманням Закону та не допустить порушень.

Для більшої впевненості та відповідності вимогам Закону повинен бути розроблений план дій на випадок обшуку, розроблені інструкції дій, вивчені основні права, передбачені Конституцією, кримінально-процесуальним законодавством, міжнародно-правовими актами у контексті захисту прав людини.

 

Наші фахівці в галузі юридичної та інформаційної безпеки зможуть виявити всі фактори ризику, невідповідності стандартам та розробити індивідуальну систему юридичної та інформаційної (мережевої) безпеки, надати послуги адвоката, щоб запобігти порушенню Закону та знизити ризик можливого конфлікту з правоохоронними органами.

 

Написати нам